Ana sayfa HABERLER Tesla Roadster Mars Yörüngesini Aştı

Tesla Roadster Mars Yörüngesini Aştı

391
0

Elon Musk’ın geçtiğimiz Şubat ayında fırlattığı Falcon Heavy roketiyle birlikte uzaya gönderdiği Tesla Roadster Mars yörüngesini geçti!Günümüzün en büyük dehalarından birisi olarak görülen Elon Musk, geçtiğimiz Şubat ayında daha önce eşi görülmemiş bir işe imzasını atmıştı.

Dünyanın en büyük roketlerinden birisi olan Falcon Heavy roketini uzaya gönderen Musk’ın şirketi SpaceX, beraberinde birde Tesla’yı götürmüştü. Elon Musk’ın şahsi otomobillerinden birisi olan bu Roadster, içerisine Starman adı verilen pilotuyla birlikte David Bowie çalarken uzayın derinliklerinde gezmeye devam ediyor.

Fırlatılıştan sonraki birkaç saatini seyretmemize ve takip etmemize olanak sağlayan SpaceX, daha sonrasında kameralarla iletişimin kesilmesiyle birlikte bir “Where is Starman?” isimli web sayfası üzerinden sunmaya devam ediyor.

Aradan geçen onca zamandan sonra yavaş yavaş unutmaya başladığımız Starman, SpaceX’in resmi Twitter hesabından paylaşılan bir gönderi ile yeniden gündemimize geldi. “Starman’in şu anki konumu. Bir sonraki durak: Evrenin sonundaki restorant.” açıklamasıyla birlikte paylaşılan otomobilin konumu, Mars yörüngesinin geride bırakıldığını gösteriyor.

Sekiz aydır Güneş etrafındaki kendi yörüngesinde dönen 2008 model kırmızı Tesla Roadster ve Starman, eğer herhangi bir kozmik kaza yaşanmazsa sonsuza kadar uzaydaki seyrine devam edecek.