Ana sayfa TEKNOLOJİ Yapay zeka avukat geliştirildi!

Yapay zeka avukat geliştirildi!

777
0

Yapay zeka, hukuksal süreçlerde insanların yerini alabilir. Dünyanın ilk robot avukatı DoNotPay cezalara itiraz etme, izin talebi oluşturma gibi işlemleri chatbot ile yapabiliyor.Stanford Üniversitesinde öğrenci olan Joshua Browder, iki yıl önce New York ve Londra’da park cezalarına itiraz edebilen bir chatbot geliştirmişti. 2016 Haziran’ına kadar DoNotPay isimli chatbot, yüzde 64 başarı oranıyla 160.000 park cezasına başarıyla itiraz etti.

DoNotPay: Sanal avukat

Browder, yeni yazılımı ile bu yılın başlarında ABD, İngiltere ve Kanada’daki sığınmacılara yardım ediyor. Chatbot, 50 eyalette ve İngiltere genelinde1.000’in üzerinde farklı yasal konuda yardımcı olabiliyor. DoNotPay’in yapay zeka destekli yardımını kullanmak için soruyu arama çubuğuna yazmak yeterli oluyor ve bulunduğunuz yere özgü ilgili yardım bağlantıları açılıyor.

Chatbot size sorular sorarak bir mektup veya diğer yasal belgeleri bir araya getiriyor. Chatbot doğum izni talepleri, ev sahibi tartışmaları, sigorta talepleri ve taciz gibi konularda dilekçe yazmanıza veya form doldurmanıza yardımcı oluyor. Böylelikle avukat ile görüşmeye gerek kalmadan, gerekli dilekçeler ve formlar internet üzerinden ayarlanabiliyor.

17-07/13/robot-avukat-shiftdelete.jpg

Browder’ın geliştirdiği “dünyanın ilk robot avukatı” park cezalarındaki itiraz başarısını yeni çalışma alanında da sürdürebilirse DoNotPay ücretsiz hukuki yardım hizmeti haline gelebilir. Henüz herhangi bir dış finansman kabul etmeyen Browder, otomobil bayilerinden sponsorluk alarak hizmet vermeye devam etmeyi planlıyor.