Ana sayfa HABERLER Çinden Yapay Yağmur Hamlesi

Çinden Yapay Yağmur Hamlesi

724
0

Çin, en büyük yapay yağmur denemesi ile iklim değişikliğine meydan okuyacak. Yapay yağmur denemesi ile hava durumu kısmen kontrol altına alınabilecek.

Yapay yağmur çalışmaları neden önemli?

Çin, Tibet Platosu üzerinde ekstra yağmur yağmasını sağlamak için tarihteki en büyük yapay yağmur projesi üzerinde çalışıyor. Yayınlanan raporlara göre bu proje, bölgedeki yağış miktarını 10 milyar metreküpe çıkaracak kapasiteye sahip.

2016 yılında Çin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde araştırmacılar tarafından geliştirilen ‘Sky River’ adlı bir projenin uzantısı olan bu plan, yaklaşık 1.6 milyon kilometre kare genişliğinde büyük bir alana yağmur yağmasını hedefliyor. Elde edilecek yağış miktarı ile Çin’deki su tüketiminin yüzde 7’sinin karşılanabileceği belirtiliyor.

yapay yağmur

Projeyi geliştiren devlete ait Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Başkanı Lei Fanpei, bu projenin Çin’in su sıkıntısını çözmek için kritik bir yenilik olduğunu söylüyor. Bu proje, geliştirme çalışmalarının ardından sadece Çin’de değil, tüm dünyada su sıkıntısına karşı önemli bir çözüm olabilir.

Yapay yağmur nasıl oluşturulacak?

Bulut tohumlama olarak bilinen bu olayda, yanan odalar gümüş iyodür parçacıkları üretecek. Bu parçacıklar rüzgar ile atmosfere taşınacak. Daha sonra bulut damlacıkları, bu kristallerine dönüştürülerek yapay yağış üretilecek.

Tibet projesi kapsamında 500’den fazla yakma donanımı kullanılacak. Projenin ne zaman tamamlanacağı henüz bilinmiyor. Ancak Tibet projesi şimdiden tartışmaları başlattı.

Carnegie İklim Jeomühendislik Yönetişimi Girişimi’nden Janos Pasztor gibi iklim bilimciler, böyle bir olayın sıfırdan bir yağışı başlatmadığını belirtiyor. Tam aksine bir yerde olması gereken yağışın, bulut tohumlama sonrasında istenilen bölgeye taşındığını söylüyor. Yani bir nevi başka bir yerin yağışı, bulut tohumlama ile alınıyor.

 

Kaynak : SDN